Docieplanie pianą PUR

ocieplanie poddaszy pianą pur

Dzięki bardzo dobrej przyczepności i niskiemu ciężarowi piana poliuretanowa może być układana na starych izolacjach czy warstwach wykończeniowych. Dobrze będzie się sprawdzać przy docieplaniu i termomodernizacji budynków. Ponieważ piana się silnie rozpręża może nam służyć do docieplenia ścian trójwarstwowych przez tworzenie pustki powietrznej między murami. Zalety wykazują się także przy ocieplaniu strychów i przestrzeni wentylowanych w stropodachach. Będą to miejsca, gdzie ciężko ułożyć tradycyjny materiał izolacyjny. Piana dostaje się sama we wszystkie zakamarki i dzięki temu świetnie się będzie sprawdzać. Jeśli chcemy sprawdzić czy izolacja w pełni się udała będzie można skorzystać z kamery termowizyjnej, która wykryje te ewentualnie niedocieplone miejsca.

Czy izolacja natryskowa się starzeje?

Niekiedy można się spotkać z komentarzami, że piana po latach będzie tracić swoje dobre właściwości izolacyjne. Jest to prawdziwe stwierdzenie, jeśli chodzi o piany zamkniętokomórkowe. Utrata właściwości bierze się stąd, że w poliuretanie znajdziemy gazy, które mają lepsza izolacyjność niż powietrze. Z czasem jednak mogą się ulatniać i zastąpione są przez powietrze. W pianach otwartokomórkowych będzie tak, że za izolacyjność odpowiada głównie powietrze więc ten problem nie będzie miał miejsca. Procedury ustalania właściwości użytkowych są dokładnie określone i trzeba pamiętać, że musza brać pod uwagę zmiany w czasie.

O czym musimy pamiętać przy ocieplaniu z pianą PUR?

Oba rodzaje pian sa mało odporne na dłuższe działanie promieni uV. Dlatego należy je chronić przed działaniem słońca. W przypadku natrysku na elementy zewnętrzne konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia w postaci farby akrylowej, bitumicznej, poliuretanowej czy silikonowej. Jeśli chcemy ocieplić poddasze nie niszcząc zabudowy możliwy będzie demontaż pokrycia dachowego i wtedy ocieplenie wykonane jest od góry. Wtedy jednak ponownie szybko należy ułożyć pokrycie, by pianę chronić przed działaniem słońca.

O czym pamiętać przy ocieplaniu pianą PUR?

Oba rodzaje pian są mało odporne na dłuższe działanie promieni UV, dlatego należy je chronić przed słońcem. W przypadku natrysku na zewnętrzne elementy, konieczne będzie zabezpieczenie pianki np. farba akrylową, bitumiczną, poliuretanową lub silikonową. Jeśli chcemy docieplić poddasze nie niszcząc suchej zabudowy wewnątrz, możliwy jest demontaż pokrycia i ocieplenie od góry. Trzeba tylko pamiętać, żeby możliwie szybko zamontować pokrycie z powrotem i uchronić pianę przed wpływem słońca, dzięki temu będzie w lepszym stanie.

Opublikował

Katarzyna Heller

Specjalista ds. jakości w loom.net.pl