Ocieplenie oszczędne i ekologiczne

W zimie można się cieszyć ciepłymi murami i wnętrzami pod warunkiem, że wykona się dobre ocieplenie. Sprawi ono, że nie trzeba będzie wydawać zbyt wielu pieniędzy, ponieważ potrzebne ciepło nie będzie uciekało. Szczególnie przyda się taki wariant podczas zimy, przy dużych mrozach, ponieważ nie trzeba bardzo mocno ogrzewać domu i zużywać energii.

A kiedy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, to pomieszczeń w ogóle nie trzeba dogrzewać. Przy mniejszym spalaniu paliw opałowych można zauważyć mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co również pozytywnie wpływa na środowisko. Izolacja domu sprawi, że budynek będzie chroniony przed szkodliwym działaniem promieni UV, uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem warunków atmosferycznych.

Na termoizolację składają się kompleksowe działania, które wpływają na to, na ile efektywne będzie ocieplenie budynku. Jeżeli ktoś chce wykonać ową termoizolację w sposób nowoczesny, to powinien skontaktować się z kimś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. To on będzie znał się na materiałach, których najlepiej użyć. Takie dobre rozplanowanie sprawi, że izolacja będzie spełniać swoje zadania dobrze nawet przez kilka lat.

W tym momencie najbardziej efektywnym sposobem na powiększenie sprawności budynków pod względem energetycznym jest natrysk izolacji PUR. Dzięki niemu da się zminimalizować potrzebną energię, służącą do podtrzymania w pomieszczeniach budynku stałej temperatury. Klimat wewnętrzny, który się chce uzyskać, jest możliwy do stworzenia czy to w zimie, czy w lecie, nawet jeśli rozgrywa się to w niezaizolowanych budynkach. Za jedyny minus można potraktować koszt, który trzeba ponieść w związku z produkcją energii. Straty cieplne spowodowane konstrukcją budynku są zminimalizowane. Skutkiem tego są niższe rachunki za energię. Produkcja izolacji jest wykonywana na podłożu zaizolowanym. Natrysk piany i silna adhezja sprawiają, że izolacja bardzo dobrze potrafi przywrzeć do powierzchni. Daje to efekt w postaci równej warstwy, bez dodatkowych szczelin i spoin. Nie ma też możliwości, aby powstały mostki termiczne.

pianka​Piana PUR ma bardzo dużo zalet. Oto niektóre z nich:

• niski współczynnik przenikania ciepła (A) – ogranicza grubość izolacji, przez co kubatura pomieszczenia zmniejszy się w nieznaczny sposób, można założyć, że 1 cm piany PUR ma swój odpowiednik w 2 cm styropianu,

• nie ma mostków cieplnych, które w znacznej mierze odpowiadają za to, że w pomieszczeniach jest chłodno, za zawilgocenie ścian i materiału izolacyjnego i w konsekwencji do zagrzybienia,

• do bariera wodna,

• dzięki niej wilgoć nie skrapla się na ściany budynku,

• hałas jest mniejszy,

• nie zmieniają się jej parametry,

• jest odporna na większość rozpuszczalników.

Opublikował

Katarzyna Heller

Specjalista ds. jakości w loom.net.pl